Infolinia Onkologiczna PTPO

Okres diagnozy i leczenia to czas pełen pytań, na które nieustannie poszukuje się odpowiedzi. Co jednak zrobić, gdy w trakcie wizyty u lekarza zapomnieliśmy zadać ważnego pytania? Jak reagować w sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące objawy i potrzebna jest szybka informacja?

Od poniedziałku do piątku w godzinach 18-22 działa bezpłatna Infolinia Onkologiczna zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. Na telefony czekają odpowiednio przeszkoleni wolontariusze, którzy w razie potrzeby mają możliwość skonsultowania się ze specjalistami takimi jak: onkolog, psychoonkolog, psychiatra, psycholog dziecięcy, prawnik oraz dietetyk.

Jakie pytania często zadają dzwoniący?

Często zdarzają się telefony w sprawie nagłego pogorszenia stanu zdrowia aktualnie leczącego się pacjenta. Przykładowo, pacjent ma wysoką gorączkę, nudności, pojawiła się opuchlizna. W takiej sytuacji zalecamy w zależności od pory dnia wizytę u lekarza lub w placówce świadczącej usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W trakcie rozmowy, dyżurujący wolontariusz ma możliwość sprawdzenia, gdzie znajdują się tego rodzaju placówki w miejscu zamieszkania osoby dzwoniącej. W sytuacji, gdy dzwoniący pyta o możliwość zastosowania doraźnych leków u osób w trakcie chemioterapii, prosimy o telefon za kilka minut i konsultujemy się z współpracującym z Infolinią onkologiem z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
Coraz częściej pojawiają się telefony w sprawie odżywiania zarówno w trakcie jak i po zakończeniu leczenia. Udzielamy pacjentom wskazówek dostosowanych do jego aktualnego stanu zdrowia, rodzaju choroby oraz rodzaju przyjmowanego leczenia. W razie potrzeby wolontariusz ma możliwość skonsultowania się z dietetykiem. Informujemy dzwoniących o bezpłatnych publikacjach odnośnie żywienia w trakcie choroby nowotworowej, zachęcamy także do zadawania pytań lekarzowi prowadzącemu.
Czasem rozmowa zaczyna się od pytania o nowotwór, szczegóły związane z jego leczeniem. Jednak po chwili można poczuć, że dzwoniący potrzebuje po prostu porozmawiać o tym, co czuje. Lęk, niepewność, niepokój, poczucie bezradności, żal i smutek to naturalne reakcje na wiadomość o niepomyślnej diagnozie. Choroba bliskiej osoby to trudny czas także dla pozostałych członków rodziny. Bliscy starają się pomagać i udzielać wsparcie choremu, nieraz ukrywając przy tym swój smutek i bezsilność. Chcą być silni dla drugiej osoby i mieć pewność, że robią wszystko, co mogą, aby pomóc. W trakcie rozmowy dajemy dzwoniącym przestrzeń do mówienia o swoich lękach i obawach. Infolinia Onkologiczna jest miejscem, gdzie można zostać wysłuchanym i otrzymać wsparcie. Wśród wolontariuszy są m.in. psycholodzy i studenci psychologii, psychoonkolodzy, osoby, które zmagały się w przeszłości z nowotworem, przedstawiciele i członkowie organizacji zrzeszających pacjentów. Wszystkich nas łączy jeden cel – chcemy pomóc. Jesteśmy tu dla Ciebie i dla Twoich bliskich.

Pozwól sobie pomóc, zadzwoń pod numer
800 080 164.